Komposztáló láda, komposzt keret - újrahasznosított műanyag lécekből (650 literes)

11 484 Ft

Ez a komposztáló keret Nyugat-Magyarországon szelektíven begyűjtött műanyag hulladékok PET-en kívüli részéből (HD-PE), Tatabányán készül.

A fa komposztálónál tartósabb, különösen hosszú élettartamú komposztláda.

~ 650 liter űrtartalom

Átmeneti gyártói készlethiány! - Várhatóan 2021. októberében újra elérhető. Iratkozz fel a készletértesítésre!

Származás: Magyarország
Értékelések: 4.67/5   3 értékelés alapján »
hazai hulladekszegeny

Termékleírás

Samponos, tusfürdős, kozmetikumos, tisztítószeres (akár hypos) műanyag flakonokból és a PET plakonok műanyag címkéiből készül ez a remek komposztáló keret. 100%-ban ilyen újrahasznosított, Magyarországon begyűjtött csomagolásokból készül.

Igen, érdemes kimosva szelektíven gyűjteni ezeket a hulladékokat! Így nem a szeméttelepre kerülnek ezek a csomagolások, hanem újjászülethetnek!

 

Az összeállított komposztáló keret belső méretei: 90x90x80 cm (~650 liter)

A csomag tartalma:
18 db 11 cm magas léc,
4 db 5,5 cm magas léc

A lécek vastagsága 15 mm.

Súly: ~ 28 kg

 

 

A termék alkalmas a ház körül keletkező kerti, illetve konyhai zöld hulladékok komposztálására. A ~650 literes es komposztláda egy kb. 500 m2-es kert mindennapi gondozásából keletkező nyesedékek a szerves trágyává történő átalakításához elegendő.

A komposztáló láda összeállítása:

A lécek egymásba illesztéséhez gumikalapácsot ajánlunk használni!

Az érett komposztot a következő módokon tudjuk kitermelni:

  • Rendszeresen kevergetjük a komposztot, így egységesen érett komposztunk lesz. Így a folyamat hamarabb lezajlik, mint kevergetés nélkül
  • Kilapátoljuk a komposztálóból az egész tartalmát, érdemes a tetején lévő frissebb komposztot máshová tenni, mint a mélyebben található érett komposztot. Az érett komposztot átrostáljuk, a rostán fennmaradt nagyobb darabokat visszateszük, a kisebb darabokat, illetve az érett, morzsalékos komposztot pedig felhasználhatjuk a kertben. Ez a komposzt még elég erős lehet, így érdemes földdel keverni, hogy nehogy kiégesse a fiatal növények, palánták gyökerét.
  • Félrehúzzuk a friss komposztot az egyik oldalra, kivesszük alulról az érett komposztot, majd a friss komposztot a másik oldalra húzzuk, és kivesszük alulról az érett komposztot a másik oldalon.
  • Szétbontjuk a komposztálót, és az így keletkezett komposztot felhasználjuk - ha még egy része friss, átrostáljuk, ha hagytuk beérni a tetején lévő komposztot is, akkor az egészet felhasználhatjuk. Ezután a komposztálót visszaépítjük, és  beletesszük az új zöldhulladékot, és a rostán fennmaradt friss komposztot.
  • +1 tipp: A komposztáló magaságyásként is használható, ha több komposztkeret áll rendelkezésre. A komposztálót a 3/4-éig telítse meg komposzttal, ezután kezdje használni a másik komposztálót. Februártól már ne használja az erre a célra kijelölt komposztálót. Márciusban kezdődhet a vetés. Erre a megoldásra ITT találhatunk egy példát. 
  • A komposztláda magaságyásként történő felhasználása:

    Ezt a komposztládát magaságyás funkcióban is felhasználhatjuk. Egy ládából készíthetünk egy, vagy két magaságyást is.

    Ha egy magaságyást készítünk a teljes komposztálóból:

    Kapunk egy kb. 80 cm magasságú ágyást, amit fel kell majd töltenünk a magaságyáshoz szükséges alapanyagokkal: rönkökkel, ágakkal, kerti hulladékkal, komposzttal és/ vagy trágyával, termőfölddel. Ebben ritkán kell majd földet cserélni, mivel az alsó rétegek még hosszú időn keresztül komposztálódnak, ezért tápanyaggal látják el az ágyást. 

    Ha a komposztálót két részletben rakjuk össze:

    Így két kisebb keretet kapunk. A keret magassága kb. 40 cm lesz. Itt az alsó rétegbe már ne tegyünk rönköket, csak ágakat, mivel a termőföld vastagsága minimum 15-20 cm kell, hogy legyen. Az alacsonyabb magaságyásban a komposztálódási folyamat - rönkök híján - hamarabb befejeződik.

    A magaságyás elkészítése:

  • Ha vakond lakik a kertünkben, alulra tegyünk vakondhálót.
  • Opcionális: Gondoskodhatunk beépített öntözésről. Erről ebben a videóban találunk részletes ismertetőt. Dörken lemez és tófólia együttes használatával ebben a keretben is megoldható.
  • Béleljük ki a keretet oldalát kartonpapírral, geotextillel, vagy dörken lemezzel.
  • Rétegezzük az anyagokat a megadott sorrendben (ágak-kerti hulladék-komposzt/trágya-termőföld). A termőföld réteg minimum 15-20 cm magasságú legyen.
  • Ültessük bele a növényeket.
  • Opcionális: Ha már kikeltek az elültetett növények A növények között mulcsozzuk, takarjuk le a talajt szalmával vagy kartonpapírral, így kevesebbet kell majd locsolnunk és gyomlálnunk.
  • Értékelések (7)

    Andrea - 2021.03.03. 12:34Kedves Katalin! Nagyon köszönöm válaszát! Nagyon sokat segített a döntésben! :)Szirmay Katalin - ZÖLDBOLT - 2021.03.03. 10:07Kedves Andrea! Az érett komposztot a következő módokon tudja kitermelni: 1) folyamatosan kevergeti a komposztot, így egységesen érett komposztja lesz, és a folyamat hamarabb is lezajlik, mint kevergetés nélkül 2) kilapátolja a komposztálóból az egész tartalmát, majd rostálás után a nagyobb darabokat visszateszi, a kisebb darabok helyben komposztálódnak, ez nem okoz gondot a növényeknek 3) félrehúzza a friss komposztot az egyik oldalra, kiveszi alulról az érett komposztot, majd a friss komposztot a másik oldalra húzza, és kiveszi alulról az érett komposztot a másik oldalon 4) szétbontja a komposztálót, és az így keletkezett komposztot felhasználja, majd a komposztálót visszaépíti, és visszateszi bele a friss komposztot. +1 tipp: A komposztáló magaságyásként is használható, ha több komposztkeret áll rendelkezésre. A komposztálót a 3/4-éig telítse meg komposzttal, ezután kezdje használni a másik komposztálót. Februártól már ne használja az erre a célra kijelölt komposztálót. Márciusban kezdődhet a vetés. Egy példa: https://zartkert.blog.hu/2018/04/22/magasagyasAndrea - 2021.02.26. 08:53Kedves Zöldbolt! Nagyon tetszik a termék, amit szeretnék megkérdezni, hogy ebből a típusú komposztáló keretből milyen módon történik az érett humusz kitermelése, mivel úgy látom, hogy oldalán nem nyitható, nem szedhető szét. Válaszukat előre is köszönöm!László - 2020.06.22. 15:22A képen láthatóhoz képest, kicsit más: sötétszürke (ami nem baj) és a lapok a belső oldalon könnyítettek, nem tömörek, simák mint a képen (így gondolom alapanyagot spórolnak meg vele), ami valószínűleg a tartását rontja. Az összeszerelése a 12 éves fiamnak kb. 5 percbe került egy gumikalapáccsal. A tartása a fentiek ellenére megfelelő, a színe kifejezetten előnyös.Viktória - 2019.04.30. 14:12A valaha volt legjobb komposztáló ládánk! A családba már a sokadikat vesszük, mert mindenki rákívánt, de megválnunk még egytől sem kellett (van, ami 7 éve üzemel). Mindent kibír, és könnyen kezelhető, ennél jobbat még nem találtak ki.Dóra - 2016.10.25. 20:50Nekünk bevált a láda! Az összeillesztése nehezebb, mert nem mindig passzolnak a nútok, de egy erős kalapáccsal ez orvosolható. Nagyon masszív és egyben is lehet mozgatni, nem esik szét.Lajos - 2016.09.22. 09:50Klassz láda, jobb mint a fa, amit megkezd a komposzt anyaga. Egyedüli nehézsége első alkalommal az összeillesztés, mivel a fröccsentett műanyagot néhol nem megfelelően vágták ki, s az összerakásával azért lehet legózni, melózni. Egyébként hibátlan.

    Környezeti információ

    Csomagolása:

    Minimális műanyag pántszalag. Kérjük dobd szelektív hulladékgyűjtőbe!

    Elsődleges környezeti előnye:

    A komposztálás sok szempontból hasznos. A szerves hulladék (ami az összes háztartási hulladék 30-35 %-át teszi ki) helyben marad, nem kell elszállítani, nem kell drága hulladéklerakóra elhelyezni, nem kerül feleslegesen elégetésre. Emellett a komposztálással a szerves hulladékból értékes tápanyagok kerülnek vissza kertünkbe, társasházunk környezetébe, így újra beépülhetnek a növényekbe, nem lesz szükség energiaigényesen előállított és környezetszennyező műtrágyára.

    Magyarországon begyűjtött és újrahasznosított műanyagból készült!