* Az odú előlapja kibillenthetve nyitható. Ehhez az odú alján lévő kis kis fém kallantyút el kell fordítani, majd az előlap tetejét benyomva nyílik ki az odú, alulról.
Az Agrár-környezetgazdálkodási (AKG) program előírásainak megfelelő, B-típusú madárodú.
A B-típusú madárodúval általában a következő madárfajok telepíthetők meg: széncinege, mezei veréb, házi veréb, örvös légykapó, csuszka, nyaktekercs.
Külső méretei: kb. 17x22x23 cm.
Berepülő nyílás: Ø 34 mm átmérőjű.
Kihelyezés: 2 - 8 m magasan függesztve vagy akár fatörzshöz rögzítve.
Madaraink egy része odúköltő, idősebb fák törzsében és ágaiban természetes módón képződő, vagy harkályok vájta odúkban költ. A településeken és a mezőgazdasági területeken egyaránt jelentkező természetvédelmi probléma, hogy az idősebb, odúképződésre, odúkészítésre alkalmas vastagságú fák állománya alacsony, csökken, vagy már teljesen el is tűntek.
A települési és település környéki, idősebb fákat is tartalmazó erdőfoltok, fasorok felaprózódása és egymástól való elszigetelődése következtében ezeken a területeken az odúkészítő harkályfajok állománya is csökken. Ezáltal a cinegék, verebek és seregélyek, leggyakoribb odúköltőink, a lehetségesnél és szükségesnél kisebb számban élnek a falvakban, városokban.
Szerencsére mesterséges fészekodúk kihelyezésével ellensúlyozni lehet ezt a negatív hatást. Attól függően, hogy milyen madárfajokat szeretnénk megtelepíteni, a madarak igényeihez és testméretéhez alkalmazkodva különböző odúkat kell alkalmaznunk.
Bővebb információért a madároduk fontosságával és típusaival kapcsolatban ajánljuk a Magyar Madártani Egyesület alábbi cikkét:
http://www.mme.hu/napi-madarvedelem/madarvedelmi-eszkozok/oduk-es-koltoladak.html